Otevřeno denně od 9:30 – 17:30

Největší sbírka hraček v Evropě

Ivan Steiger a jeho vášně

Rodinná sbírka historických hraček


Steiger-Ivan

Ivan Steiger je významný český karikaturista, ilustrátor, malíř, spisovatel a režisér, který od roku 1969 žije a působí v Německu

Po roce 1980 se začal za pomoci své rodiny zabývat sbíráním dětských hraček, roku 1983 otevřel muzeum hraček v Mnichově a od roku 1994 je jeho sbírka hraček, jedna z největších na světě, vystavena v Muzeu hraček v Praze.

Narodil se v roce 1939 v Praze, kde vyrůstal v Petrské čtvrti. Od roku 1958 studoval na FAMU dramaturgii a scenáristiku a psal básně a povídky. Od roku 1961 začal pravidelně kreslit pro Literární noviny a jeho kresby se začaly objevovat i v zahraničních časopisech a novinách. Jeho kresba pařezu, z něhož vyrůstá malá květinka, se stala ve světě jedním ze symbolů okupace.

V roce 1969 odešel do Mnichova, kreslil pro Süddeutsche Zeitung a od roku 1972 pravidelně pro Frankfurter Allgemeine Zeitung, kde do roku 2011 uveřejnil 9000 kreseb. Jeho drobné a prosté kresby, které vybízejí k přemýšlení, se objevily v mnoha světových novinách, v Evropě i v USA. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří soubor kreslených ilustrací k Bibli.

Od roku 1971 režíroval a produkoval série 27 dokumentů a krátkých filmů pro kina a televize. Po roce 1980 se začal za pomoci své rodiny zabývat sbíráním dětských hraček. V roce 1983 otevřel muzeum hraček v Mnichově a od roku 1994 je jeho sbírka hraček, jedna z největších na světě, vystavena v Muzeu hraček v Praze.

Roku 2009 byl Ivan Steiger vyznamenán záslužným křížem Spolkové republiky a medailí za zásluhy v České republice. Ivan Steiger žije aktuálně se svoji manželkou Evou v Mnichově.

„Docela osobní poděkování zaslouží manželka Eva a dnes již mezitím dospělé dcery Helenka a Johannka za trpělivost, vlídnost i laskavost, kterou měly s mým prodlouženým dětstvím od jara roku 1976, kdy jsem je strhnul do víru výprav a na hony plyšových medvědů, dřevěné i plechové zvěře, natahovacích panáčků, vláčků a autíček, panenek a všech těch okouzlujících, fantazii probouzejících malých uměleckých děl nevídané krásy, nad nimiž se nám dodnes tají dech.“

Ivan Steiger
family-steiger